1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Gönderilme zamanı: 06 Şub 2017, 21:56
gönderen tE0
Arkadaşlar aracı 9 aralık 2016 da teslim almıştım. Bayiden çıkartmadan kaputun sol ön tarafının nizami olmadığını, az da olsa sol ön çamırluğun biraz içerde, kaputun dışarda olduğunu farkettim. Bayide diğer qashqai lara baktım hepsinde aynı olayı gözlemleyince çok takılmadım, ilgili birimde aynı izahı yaptı isterseniz düzeltelim dediler ama oynanmasın diye elletmedim. Bilmiyorum sizlerin araçlarında da varmıdır aynı durum?

Yenilerde sol ön kapının alt kısmının arka kapı ile seviyesinin aynı olmadığını gördüm, ön kapının altı 2-3 mm dışarda duruyor. Kapı ayarı vs bişey yapılması gerekiyormuş yada nasıl düzeltilir diye aracımı incelerken her kapıda bulunan 2 adet kapı menteşelerinin ve her menteşede kapıya sabitlenen ikişer adet araç rengine boyalı olan somunun oynanmış olduğu gördüm. Somunlar çıkartılmamış ama belli ki açık ağız anahtar izlerinden bir ayar yapılmış..

Konuyu detaylı anlatmaya çalıştım, uzattım.., diyeceğim bbunlar kapı ayar somunu mudur normalmidir oynanması.. sizin araçlarınızdada var mı böyle şeyler? Sonradan kapı değişmiş, oynanmış vs denmesin..

Re: Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Gönderilme zamanı: 07 Şub 2017, 21:28
gönderen gökmen.kurt
Hocam dediğiniz yerlere bakmadım ama benim bildiğim kadarı ile hem kapılar hem sağ ve sol ön çamurluk ve kaput bayilerde ustalar tarafından ayarlanıyor. Yani araç gemiden indiğinde bular alel usul ayarsız olabiliyor. Sonradan o ayar somunları ile hizalanabiiyor.
En azından diğer forumlardan böyle şeyler okumuştum.

Re: Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Gönderilme zamanı: 10 Şub 2017, 14:59
gönderen tE0
gökmen.kurt yazdı:Hocam dediğiniz yerlere bakmadım ama benim bildiğim kadarı ile hem kapılar hem sağ ve sol ön çamurluk ve kaput bayilerde ustalar tarafından ayarlanıyor. Yani araç gemiden indiğinde bular alel usul ayarsız olabiliyor. Sonradan o ayar somunları ile hizalanabiiyor.
En azından diğer forumlardan böyle şeyler okumuştum.


Birkaç işin ehline gösterdim aynı şeyi söylediler, öyleymiş teşekkür ediyorum.. Gene de kendi araçlarınız ile de gözle kontrol sağlayıp dönüt yaparsanız daha memnun olurum ve benim gibi bu konuya takılan kişilerinde içini ferahlatmış oluruz (: