Kış lastiği tavsiyeleri

Kullanıcı avatarı
universeee

Kış lastiği tavsiyeleri

Mesajgönderen universeee » 11 Oca 2017, 14:49

Herkese selamlar,

Böyle bir konu açayım istedim. İnsanlar kullanmış oldukları kış lastikleriyle ilgili kendi fikirlerini burada paylaşırlarsa kış lastiği alma sürecinde herkesin belli marka ve modellerle ilgili olarak bir fikri olmuş olur. Dikkatinizi çeken iyi veya kötü her noktadan bahsetmenizde yarar var. Yani burada illa beğendiğiniz lastiği değil, kullanıp hiç memnun kalmadığınız lastik hakkında da bilgi vermeniz uygun olacaktır diye düşünüyorum. Ama lütfen kendi kullanıp fikir sahibi olmadığınız lastikler konusunda "şöyleymiş, böyleymiş" tarzı cümlelerle yorumlarda bulunmayalım. Yakın çevrenizden duymuşsunuzdur o zaman onları da belirtmekte fayda olabilir.

Bu bahaneyle ilk lastik tavsiyesinde ben bulunayım: NOKİAN WR D4

Bu sene kış için aldım ve 2016 Kasım başından beri kullanıyorum. Öncelikle belirtmem lazım ki çok sessiz bir lastik. Hamuru yumuşak. Kasis ve çukurlardan geçerken normalde kullanıyor olduğum yine Nokian marka lastiğe göre hissedilir derecede farkı var. Bu durum belki lastiğin kısa ömürlü olmasına sebep olabilir ama onu da artık zaman içinde göreceğim.

Lastiği limitlerine kadar zorladım diyemem ama kendi kullanım tarzımda bir miktar zorladım diyebilirim. Hiç birinde beni üzmedi.

Geçtiğimiz günlerde yağan şiddetli karda, İstanbul Kurtköy'de, arabayı her gün çıkardım. Bir çok aracın debelendiği yerlerde sıfır sorunla durdum kalktım. Rampalarda ne inişte ne çıkışta sorun yaşamadım. Sadece bir kere rampa çıkışında park etmek durumunda kaldım gittiğim sitenin otoparkında yer olmadığı için. Bir saat kadar sonra geldim durduğum yerden çıkmak için 10-15 saniye kadar patinaj çektikten sonra kalkabildim. Yaşadığım en büyük sorun bu oldu. Oturduğum sitenin otoparkını da sağolsunlar hiç temizlemedikleri için 30-40cm yükseklikteki kar ve bu karın arabalar tarafından bir miktar buz haline getirilmiş durumunda da hiç sıkıntı yaşamadan park edip sonrasında da hiç sorunsuz çıkabildim.

Piyasanın en mükemmel lastiği diyemem zira direkt buz üstünde deneme şansım olmadı ama kar buz karışık yerlerde denedim. Şayet ben kış lastiğine verdiğim paraya acımam derseniz ben kesinlikle Nokian WR D4 almanızı tavsiye ederim. Zaten bu lastik dünyanın ilk AB lastik etiketine göre ıslak zeminde kızaklama kategorisinde A sınıfı kış lastiği. Ayrıca bu etiket değerlerinde başka kış lastiği bulmak oldukça zor. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda var, bu lastik etiket değerleri 215/60/R17 ebadı için geçerli. Farklı bir ebatta alacaksanız bu lastiği etiket değerlerini yeniden kontrol etmenizde fayda var.

Herkese kazasız sürüşler dilerim...

lastik_etiketi.jpg
lastik_etiketi.jpg (17.87 KiB) 1444 kere görüntülendi

DSC_1019.JPG
DSC_1019.JPG (170.52 KiB) 1444 kere görüntülendi
http://www.facebook.com/evrenakdagautomotive - Otomobil Fotoğrafları
http://www.evrenakdag.com - Özel Gün Fotoğrafları

Kullanıcı avatarı
sami
Yeni üye

Re: Kış lastiği tavsiyeleri

Mesajgönderen sami » 11 Oca 2017, 15:38

Evren beyin dediklerine kesinlikle katılıyorum bu marka ve modeli almamda evren beyin rolü büyüktür, Malum bende istanbul,un biraz daha yüksek ve uç kesimindeyim arnavutköy burada kar oldukça fazla ve hala ara sokaklar kapalı, kar yağmaya başladığı günden beri aracımı sık sık kullandım ve çok şükür beni yolda hiç bırakmadı bir çok kişide araç 4*4 mü diye sordu,daha önceki aracım dobloydu onda kumho kullanmıştım kumho da güzel lazstik ama nokian yerini kesnlikle tutamaz hem sessiz lastik hem yol tutuşu kesinlikle süper, ve hala kış lastiği almamış olan varsa kesinlikle nokian wr d4 tavsiye ederim, birkez rampada bende kaldım oda önümdeki araçlar kalmış çıkamıyorlardı durmak zorunda kaldım ve biraz dik bir yokuşdu, orada olduğum yerde aracı ters cevirip geri geri çıktım onun dışında hiç sorun yaşamadım.
A.Sami Karagöz

2010 model j10 1.6 visia
Benzin+lpg
Siyah

Kullanıcı avatarı
universeee

Mesajgönderen universeee » 11 Oca 2017, 15:47

sami yazdı:Evren beyin dediklerine kesinlikle katılıyorum bu marka ve modeli almamda evren beyin rolü büyüktür, Malum bende istanbul,un biraz daha yüksek ve uç kesimindeyim arnavutköy burada kar oldukça fazla ve hala ara sokaklar kapalı, kar yağmaya başladığı günden beri aracımı sık sık kullandım ve çok şükür beni yolda hiç bırakmadı bir çok kişide araç 4*4 mü diye sordu,daha önceki aracım dobloydu onda kumho kullanmıştım kumho da güzel lazstik ama nokian yerini kesnlikle tutamaz hem sessiz lastik hem yol tutuşu kesinlikle süper, ve hala kış lastiği almamış olan varsa kesinlikle nokian wr d4 tavsiye ederim, birkez rampada bende kaldım oda önümdeki araçlar kalmış çıkamıyorlardı durmak zorunda kaldım ve biraz dik bir yokuşdu, orada olduğum yerde aracı ters cevirip geri geri çıktım onun dışında hiç sorun yaşamadım.

Memnun kalmana sevindim :) Bir ara benim yorumlarım yüzünden alan 2-3 kişiden birisi sensin çünkü mahcup olmayalım sonra.

Kullanıcı avatarı
sami
Yeni üye

Mesajgönderen sami » 11 Oca 2017, 15:52

universeee yazdı:
sami yazdı:Evren beyin dediklerine kesinlikle katılıyorum bu marka ve modeli almamda evren beyin rolü büyüktür, Malum bende istanbul,un biraz daha yüksek ve uç kesimindeyim arnavutköy burada kar oldukça fazla ve hala ara sokaklar kapalı, kar yağmaya başladığı günden beri aracımı sık sık kullandım ve çok şükür beni yolda hiç bırakmadı bir çok kişide araç 4*4 mü diye sordu,daha önceki aracım dobloydu onda kumho kullanmıştım kumho da güzel lazstik ama nokian yerini kesnlikle tutamaz hem sessiz lastik hem yol tutuşu kesinlikle süper, ve hala kış lastiği almamış olan varsa kesinlikle nokian wr d4 tavsiye ederim, birkez rampada bende kaldım oda önümdeki araçlar kalmış çıkamıyorlardı durmak zorunda kaldım ve biraz dik bir yokuşdu, orada olduğum yerde aracı ters cevirip geri geri çıktım onun dışında hiç sorun yaşamadım.

Memnun kalmana sevindim :) Bir ara benim yorumlarım yüzünden alan 2-3 kişiden birisi sensin çünkü mahcup olmayalım sonra.

lastik kendini kanıtlamış hocam etiket değerlerinden zaten belli bizzat şartları zorlayarak denemesinide yaptım başarılı :)
A.Sami Karagöz

2010 model j10 1.6 visia
Benzin+lpg
Siyah

Kullanıcı avatarı
Bedirhan POLAT
Yeni üye

Mesajgönderen Bedirhan POLAT » 12 Oca 2017, 01:23

universeee yazdı:Herkese selamlar,
Sadece bir kere rampa çıkışında park etmek durumunda kaldım gittiğim sitenin otoparkında yer olmadığı için. Bir saat kadar sonra geldim durduğum yerden çıkmak için 10-15 saniye kadar patinaj çektikten sonra kalkabildim. Yaşadığım en büyük sorun bu oldu.

Eğer park etmek istediğiniz yerde kar varsa çıkma pozisyonuna doğru tekerlekleri çevirip bir iki defa o rota üzerinde ileri geri yaparsanız karı iyice ezip çıkışı kolaylaştırır. Uzun yoldan gelip park ederken buzlu zemine park etmek sıcak lastiklerin buzu eritip lastiği içine gömüp tekrar donmasi ile aracı kilitleye bilir. Bunun için ise park ettikten 15 dakika sonra 5 - 10 cm ileri veya geri gelmek faydalı olur.
2015 Model
1.5 Dizel
Manuel Vites
Gümüş Gri
Nissan Qashqai Skypack

Kullanıcı avatarı
gökmen.kurt

Mesajgönderen gökmen.kurt » 13 Oca 2017, 01:55

Ben de 10 gün önce Nokian 225/45 R19 96V XL WR A4 Kış Lastiği (Üretim Yılı: 2016) aldım. Henüz karda deneme şansım olmadı. Sessiz olması konusundaki değerlendirmelere ben de katılıyorum. Şimdilik tek memnuniyetsizliğim fiyatı.Tanesi 729 tl. O da 19 inch olmasından kaynaklı sanırım.
Benim burada esas paylaşmak istediğim lastikleri taktırırken lastikçide karşılaştığım sorunlar.
Öncelikle lastikleri internetten satın aldım. Kargo şubesine gidip büyük bir hevesle lastiklerimi teslim alıp, taktırmak üzere doğruca şehirde oldukça merkezi bir yerde olan lastikçiye gittim. Önce fiyatı konuştuk 80 tl ile anlaştık. İşlem başladı. Lastikleri gören eleman birine tel açtı ve anladığım kadarı ile işletmenin de sahibi olan kişi birazdan Bir usta edası ile geldi. Lastiklere şöyle bir baktı ve çok beğendi. Bunun üzerine o kşinin işinin ehli olduğuna kanaat getirdim ve memnun oldum. Sohbet esnasında bu markayı hiç duymadığını söyleyince bende özellikle kış lastikleri konusunda ünlü bir marka oldğunu kuzey Avrupa kökenli olduunu belirttim. Bundan sonra, bana 35 senedir bu işi yaptığını belirterek bazı tecrübelerini anlattı. Sorun şu ki anlattığı ve yaptığı şeyler tamamen yanlış şeyler. Uzatmadan paylaşayım.
1 ) Lastiğin etiketine bakarak Ses düzeyi verisindeki sayısal değerin 72 dB olmasının 68 dB olan lastikten daha sessiz olduğu anlamına geldiğini ifade etti ki; bu tamamen yanlış. 72 dB , 68 dB den daha gürültülüdür.
2 ) 4 lastiğin değişmesi tam 2 saat sürdü. sebebini sorduğumda 19 inch lerde daha dikkatli olmak adına daha yavaş çalıştıklarını belirtti.
3 ) Lastik basınçlarını ayarlarken sürücü tarafındaki kapı eşiğinde belirtilen değerler yerine kendi bildiği değerleri uyguladı ve bu değerler önerilen basınçlardan 5 PSİ daha yüksekti.
4 ) Bununla da yetinmeyip kışın lastik basıncının daha düşük tutulması gerektiğii bunun yol tutuşunu artırdığını tavsiye etti ki bu da tamamen şehir efsanesinden ibaret.
Nissan Qashqai 2015 X Tronic Platinum Premium Pack

Kullanıcı avatarı
sami
Yeni üye

Mesajgönderen sami » 13 Oca 2017, 09:47

gökmen.kurt yazdı:Ben de 10 gün önce Nokian 225/45 R19 96V XL WR A4 Kış Lastiği (Üretim Yılı: 2016) aldım. Henüz karda deneme şansım olmadı. Sessiz olması konusundaki değerlendirmelere ben de katılıyorum. Şimdilik tek memnuniyetsizliğim fiyatı.Tanesi 729 tl. O da 19 inch olmasından kaynaklı sanırım.
Benim burada esas paylaşmak istediğim lastikleri taktırırken lastikçide karşılaştığım sorunlar.
Öncelikle lastikleri internetten satın aldım. Kargo şubesine gidip büyük bir hevesle lastiklerimi teslim alıp, taktırmak üzere doğruca şehirde oldukça merkezi bir yerde olan lastikçiye gittim. Önce fiyatı konuştuk 80 tl ile anlaştık. İşlem başladı. Lastikleri gören eleman birine tel açtı ve anladığım kadarı ile işletmenin de sahibi olan kişi birazdan Bir usta edası ile geldi. Lastiklere şöyle bir baktı ve çok beğendi. Bunun üzerine o kşinin işinin ehli olduğuna kanaat getirdim ve memnun oldum. Sohbet esnasında bu markayı hiç duymadığını söyleyince bende özellikle kış lastikleri konusunda ünlü bir marka oldğunu kuzey Avrupa kökenli olduunu belirttim. Bundan sonra, bana 35 senedir bu işi yaptığını belirterek bazı tecrübelerini anlattı. Sorun şu ki anlattığı ve yaptığı şeyler tamamen yanlış şeyler. Uzatmadan paylaşayım.
1 ) Lastiğin etiketine bakarak Ses düzeyi verisindeki sayısal değerin 72 dB olmasının 68 dB olan lastikten daha sessiz olduğu anlamına geldiğini ifade etti ki; bu tamamen yanlış. 72 dB , 68 dB den daha gürültülüdür.
2 ) 4 lastiğin değişmesi tam 2 saat sürdü. sebebini sorduğumda 19 inch lerde daha dikkatli olmak adına daha yavaş çalıştıklarını belirtti.
3 ) Lastik basınçlarını ayarlarken sürücü tarafındaki kapı eşiğinde belirtilen değerler yerine kendi bildiği değerleri uyguladı ve bu değerler önerilen basınçlardan 5 PSİ daha yüksekti.
4 ) Bununla da yetinmeyip kışın lastik basıncının daha düşük tutulması gerektiğii bunun yol tutuşunu artırdığını tavsiye etti ki bu da tamamen şehir efsanesinden ibaret.

Malesef haklısınız piyasada hala bir çok lastikci kara düzen çalışıyor kendi meslekleri ile alakalı yeterli bilgiye sahip deyiller
A.Sami Karagöz

2010 model j10 1.6 visia
Benzin+lpg
Siyah

Kullanıcı avatarı
universeee

Mesajgönderen universeee » 13 Oca 2017, 17:51

Benim daha once patlayan bir lastigimi sokup yama yaptiktan sonra balans ayari yapmadan araca tekrar takmaya calisan lastikci gormuslugum var. Piyasada cok fazla yaptigi isten habersiz lastikci var.

Kullanıcı avatarı
CenkOnan

Mesajgönderen CenkOnan » 17 Oca 2017, 11:48

Çok güzel bir yazı olmuş. Nokian çok güzel lastikler üretiyor. Türkiye'de direk satışı bayi kanalıyla olmadığından bazılarınca bilinmiyor.

Hatta şöyle bir anımı aktarayım.

lastikçiye 4 ad. nokian lastik ile taktırmaya gittiğimizde, neymiş abi bunun markası deyip, "Nokian" yazısını okuyup, hiç duymamıştım diyen lastikçi gördüm. :)

İlerde kış lastiğine geçersem, Nokian ya da Michelin tercih edeceğim.
Nissan Qashqai 1.2 Dig-T X-Tronic

Kullanıcı avatarı
Uygar
Yeni üye

Mesajgönderen Uygar » 02 Eyl 2017, 22:48

Bende ilerde kış lastiği alacağım bakalım aklımda petlas var. 215 55 R18.
2011 Qashqai Tekna Pack 1.5dci 135hp Evotech
Kayseri / İstanbul

“Sohbet / Muhabbet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir