Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Kullanıcı avatarı
tE0
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Oca 2017, 00:03

Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Mesajgönderen tE0 » 06 Şub 2017, 21:56

Arkadaşlar aracı 9 aralık 2016 da teslim almıştım. Bayiden çıkartmadan kaputun sol ön tarafının nizami olmadığını, az da olsa sol ön çamırluğun biraz içerde, kaputun dışarda olduğunu farkettim. Bayide diğer qashqai lara baktım hepsinde aynı olayı gözlemleyince çok takılmadım, ilgili birimde aynı izahı yaptı isterseniz düzeltelim dediler ama oynanmasın diye elletmedim. Bilmiyorum sizlerin araçlarında da varmıdır aynı durum?

Yenilerde sol ön kapının alt kısmının arka kapı ile seviyesinin aynı olmadığını gördüm, ön kapının altı 2-3 mm dışarda duruyor. Kapı ayarı vs bişey yapılması gerekiyormuş yada nasıl düzeltilir diye aracımı incelerken her kapıda bulunan 2 adet kapı menteşelerinin ve her menteşede kapıya sabitlenen ikişer adet araç rengine boyalı olan somunun oynanmış olduğu gördüm. Somunlar çıkartılmamış ama belli ki açık ağız anahtar izlerinden bir ayar yapılmış..

Konuyu detaylı anlatmaya çalıştım, uzattım.., diyeceğim bbunlar kapı ayar somunu mudur normalmidir oynanması.. sizin araçlarınızdada var mı böyle şeyler? Sonradan kapı değişmiş, oynanmış vs denmesin..
2016 Qashqai 1.5 DCI Tekna Manuel

Kullanıcı avatarı
gökmen.kurt
Mesajlar: 16
Kayıt: 05 Oca 2017, 23:08

Re: Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Mesajgönderen gökmen.kurt » 07 Şub 2017, 21:28

Hocam dediğiniz yerlere bakmadım ama benim bildiğim kadarı ile hem kapılar hem sağ ve sol ön çamurluk ve kaput bayilerde ustalar tarafından ayarlanıyor. Yani araç gemiden indiğinde bular alel usul ayarsız olabiliyor. Sonradan o ayar somunları ile hizalanabiiyor.
En azından diğer forumlardan böyle şeyler okumuştum.
Nissan Qashqai 2015 X Tronic Platinum Premium Pack

Kullanıcı avatarı
tE0
Mesajlar: 8
Kayıt: 22 Oca 2017, 00:03

Re: Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Mesajgönderen tE0 » 10 Şub 2017, 14:59

gökmen.kurt yazdı:Hocam dediğiniz yerlere bakmadım ama benim bildiğim kadarı ile hem kapılar hem sağ ve sol ön çamurluk ve kaput bayilerde ustalar tarafından ayarlanıyor. Yani araç gemiden indiğinde bular alel usul ayarsız olabiliyor. Sonradan o ayar somunları ile hizalanabiiyor.
En azından diğer forumlardan böyle şeyler okumuştum.


Birkaç işin ehline gösterdim aynı şeyi söylediler, öyleymiş teşekkür ediyorum.. Gene de kendi araçlarınız ile de gözle kontrol sağlayıp dönüt yaparsanız daha memnun olurum ve benim gibi bu konuya takılan kişilerinde içini ferahlatmış oluruz (:
2016 Qashqai 1.5 DCI Tekna Manuel

Kullanıcı avatarı
bilgin_yener
Mesajlar: 3
Kayıt: 19 Kas 2018, 11:55

Re: Kaporta (kaput,kapı vb) sorunsalları

Mesajgönderen bilgin_yener » 19 Kas 2018, 14:15

2018 qq aracımda motor kaput şöfşr tarafından çıkıntılı duruyordu. bariz farkedilecek şekilde. teslim almadan önce gösterdim. üstünden koruma naylonu çıkartılmamış bir kaç araç vardı satılmamış. onlarda da aynı sorun vardı. kaportadan usta geldi şaka ile karışık siz gözünüzü kapatın dedi :)
sonra o kısımdan usturuklu biçimde bastırınca aynı seviyeye geldi. durum böyle olunca boya ölçümü yapalım bu nasıl iş dedim. hemen bıyahaneden usta geldi
her parçadan en az 2 nokta olmak üzere tüm aracı kontrol etti. 0,10 fark bile çıkmadı içim rahat etti. sorun hala devam ediyor. ingiltere üretimi işçilik iyi olur dedik ama son kalite kontrol yerlerde gibi


“Teknik Servis” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir